Z dlhodobého hľadiska je dôležité, aby ste na stránke nerobili veci len tak od brucha, ale dodržiavali určité princípy tak, aby ste mali stránku rýchlu, bezpečnú, aby boli dáta užívateľov vždy chránené, aby vám nikto stránku nehackol a aby ste sa rankovali na dobrých miestach v Googli. Poďme si teraz prejsť 23 zásad, ako postaviť svoj WordPress web na kvalitných základoch.
Pri zakladaní nového účtu vo WordPresse sa vam automaticky vytvorí account s užívateľským menom “ADMIN”. Vytvorte si preto nový účet a ADMIN-a zrušte. Najčastejšie hacknuté účty sú práve tie, ktoré majú názov “ADMIN,” keďže to je zo základu nainštalovaný názov, a veľa ľudí so ho nezmení.
Štandardne ukladajú hostingové spoločnosti zálohy každých 14 dní. Nie vždy to tak však je, a preto je lepšie si to overiť. Keby sa náhodou stalo, že by vám web hackli, alebo sa niečo pokazilo alebo rozbilo, je dôležité mať zálohu, aby ste sa mali k čomu vrátiť.
Odporúčam vám sťahovať si zálohu do počítača raz týždenne, aby ste mali poistku na viacerých miestach. K tomuto vám pomôže plugin UpDraft. Tento proces môžete aj zautomatizovať napríklad na DropBox, Google Disk, alebo na inú cloudovú službu. Je dôležité mať vždy aspoň 2 zálohy. Jednu, ktorá bude týždeň stará a druhú, ktorá starú 2 týždne.
Ak sa jedná o web, ktorý sa aktualizuje na pravidelnej báze, napríklad eshop a podobne, môžete urobiť zálohu každé 2-3 dni. Pokiaľ sú tam pravidelné objednávky, tak zálohujte databázu každý deň, pretože práve sem sa tieto informácie ukladajú.
WordPress sa neustále zlepšuje, vyvíjajú bezpečnostné záplaty a zlepšujú sa aj pluginy a témy. Je preto dôležité udržiavať ich pravidelne aktualizované. Akonáhle vynecháte aktualizáciu jedného z týchto prvkov, a ostatné aktualizujete môže sa stať, že prestanú byť navzájom kompatibilné.
Ak máte napríklad starú tému a nový WordPress, je možné, že vám téma nebude fungovať tak, ako potrebujete. To isté platí aj pri pluginoch, ak máte na mieru naprogramované nejaké vlastné riešenia alebo pluginy, treba dávať obzvlášť pozor pri aktualizáciách, či vám takéto riešenie funguje.
Nainštalujte bezpečnostný plugin, ktorý nám zablokuje ľudí alebo botov, ktorí by chceli testovať rôzne heslá a kombinácie na našej stránke. Môže sa totiž stať, že na vašu stránku príde robot, za 5 minút vyskúša 5 miliónov kombinácií hesla a stránku vám hackne. Tento plugin vám pomôže práve takéto roboty a ľudí, ktorí by niečo chceli skúšať odhaliť a zablokovať. Po 3 neúspešných pokusoch o prihlásenie im odoprie prístup z IP adresy. Ak to bol však iba klient, ktorý si zabudol heslo, dá sa to odblokovať v nastaveniach webu.
Dnes je už štandardom, že web by mal mať takzvaný HTTPS namiesto HTTP. Je to zabezpečenie stránky, vďaka ktorému budú dáta, ktoré budú vaši používatelia zadávať do stránky šifrované. Takéto zabezpečenie získate vďaka SSL certifikátu, ktorý si nainštalujete ako plugin. Jedným z najčastejšie používaných je “Let’s encrypt certifikát.”
S tým ako sa WordPress zlepšuje si stále pýta novšiu verziu PHP. Je to aj z dôvodu, že na nej dokáže bežať rýchlejšie a taktiež zvyšuje bezpečnosť stránky. Výrazný rozdiel v rýchlosti je už len pri PHP 7.0 a PHP 7.4. Preto odporúčam pri každej aktualizácii webu aktualizovať aj aktuálnu verziu PHP.
Jednak silné heslo do admin účtu, ako aj do ostatných účtov, ktoré tam budete mať. Či už budete mať viacero autorov alebo adminov, všetci by mali mať silné heslá.
Silné heslo by malo obsahovať aspoň 10 až 12 znakov, špeciálny znak, veľké a malé písmená a čísla. Ak chcete urobiť ešte o krok viac, tak odporúčam dvojfaktorovú autentifikáciu. Môžete tak urobiť cez potvrdenie pomocou Google alebo SMS.
Takisto potrebujete silné heslo na FTP prístup a aj do databázy.
Všetko staré, čo nechávate na webe môže v sebe mať aj nejakú chybu. Toto pre vás môže znamenať bezpečnostné riziko, cez ktoré sa niekto môže dostať do vášho webu.
Neodporúčam vám ani sťahovať si cracknuté verzie platených tém, pretože nikdy neviete v akom stave téma je a či majiteľ do témy nepridal zadné vrátka, aby sa vám do webu vedel dostať. Ak chcete používať platenú tému, odporúčam si ju kúpiť z overených zdrojov, kde máte istotu, že nie je nič pribalené.
Ak používate starý, neaktuálny, zle nakódovaný plugin, predstavuje to pre vás potenciálne riziko, cez ktoré sa vám niekto dokáže dostať do webu. Ak je plugin netestovaný s vašou verziou webu, je možné, že ak ho aktualizujete spadne vám celá stránka. V lepšom prípade sa stane, že vám nebude fungovať tak, ako by ste potrebovali.
Podobne ako pri pluginoch, používajte iba overené témy, kde si viete pozrieť, kto to vyrobil. Odporúčam ich používať buď z WordPress repozitára, alebo ak si ich chcete kúpiť, používajte overené zdroje, ako napríklad themeforest.com alebo priamo stránky dodávateľov.
Ak chcete, aby vás indexoval Google a zobrazoval vašu stránku vo vyhľadávaní, toto nastavenie musí zostať nezačiarknuté. Ak toto políčko zaškrtnete, Google vás prestane zobrazovať.
Obrázky, ktoré bežne nahrávate, sú často zbytočne veľké. Môžu mať napríklad rozmer 3000×2000. Väčšina používateľov však chodí na stránky s maximálne Full HD rozlíšením. Znamená to, že vám stačí obrázok , ktorý má šírku okolo 2000 a výšku okolo 1000. Keď na web nahrávate fotku, často obsahuje kopec dát, ktoré na web nie sú potrebné. Môže to byť miesto, kde bola vyhotovená, nastavenia fotoaparátu a podobne.
Na riešenie tohto problému si viete nainštalovať plugin, ktorý tieto dáta odstráni a ušetrí vám tak značný objem dát. Ďalšou možnosťou je použiť nástroj s názvom “TinyPNG,” ktorý vám denne upraví 20 obrázkov zdarma. Pri niektorých obrázkoch vám to môže ušetriť kľudne aj viac ako 70% dát. Ak má obrázok napríklad 1MB, po takejto úprave ho môžete zmenšiť na 200-300kB. Pri desiatkach obrázkov vám toto môže pomôcť značné ušetriť miesto na vašej stránke.
Štandardne sa WordPress url adresy nastavujú podľa ID stránky, podľa dátumu alebo podobne. Toto nie sú zrovna dobré SEO adresy, preto odporúčam nastaviť názov url adresy podľa názvov článkov.
Toto je spôsob, ako získate pekné adresy typu: “vasastranka.sk/novy-clanok.”
Takéto nastavenie vám pomôže aj v rankovaní SEO, a teda Google vás bude zobrazovať vyššie.
Ak máte na vašej stránke kontaktný formulár, komentáre alebo hocičo, čo sa dá vyplniť, je len otázkou času, kedy tam prídu nejaký roboti, a začnú vas spamovať. Odporúčam preto používať Google Recaptcha, aby ste podobný spam eliminovali a nezahlcovali si web alebo emailovú schránku.
Je dôležité, aby sa váš web načítaval ideálne do 2 sekúnd. Rýchlosť načítavania viete merať napríklad cez pingdomtools.com alebo cez Google page speed.
Broken links, alebo nefunkčné odkazy sú nielen otravné, ale môžu tiež poškodiť vaše úsilie v oblasti SEO. Nefunkčné odkazy nemajú radi nielen používatelia, ale ani internetové prehliadače. Keď návštevníci narazia na nefunkčný odkaz, nebudú pokračovať na vašej stránke ďalej, pretože nemajú ako. Tým pádom strávia na vašom webe menej času, čo prehliadače vyhodnotia ako negatívum a budú vás rankovať v tabuľke nižšie. Preto je lepšie tieto odkazy buď opraviť, alebo úplne zmazať.
Je to nástroj, vďaka ktorému viete vidieť presne koľko ľudí prišlo na vašu stránku, čo tam robili, ako dlho tam boli, na ktoré stránky sa preklikli, z akých zariadení prišli a mnoho ďalšieho. Je to ako keby ste mali obchod a priamo dostávali informácie o ľuďoch, ktorí k vám chodia a videli ich nákupné správanie.
Pri nastavovaní SEO na konkrétnych stránkach alebo pri článkoch vždy používajte pre jednu stránku alebo článok iba jedno kľúčové slovo alebo frázu. Nedávajte tam zbytočne 20 kľúčových slov, to vám aj tak nepomôže. Pri nastavovaní SEO neopakujete použité kľúčové slová na rôznych stránkach. Ak na jednu stránku použijete ako kľúčovú frázu napríklad “Dubový stôl,” na ďalšej stránke by ste už túto frázu nemali použiť. Môžete ju buď rozvinúť, alebo nejakou formou upraviť.
Priemerne sa na váš web prihlási 50-80% navštev z mobilných zariadení. Vždy, keď pridáte nejakú stránku alebo nejaký obsah, ako posledný krok si to skontrolujte aj na mobilnom zariadení. Budete si tak istý, že to všetci budú vidieť správne a stránka sa bude zobrazovať tak, ako má.
Môžete použiť plugin na hostingu, kde si vytvoríte emailovú adresu. Nájdite údaje SMTP, ktoré zadáte na webe a zmente túto emailovú adresu. Môže sa totiž stať, že ak budete emaily odosielať z adresy wordpress@vasadomena.sk, časom sa vaše emaily dostanú do spamu. Zmena tohto emailu môže zlepšiť doručovanie a celkovú kvalitu vašich emailov.
Pridajte si plugin, ktorý vám bude ukladať na webe údaje, ktoré návštevníci vyplnia cez kontaktné formuláre na vašom webe. Môže sa totiž stať, že na serveri nastane výpadok a klient, ktorý u vás chcel nakúpiť sa k vám už nedostane.
Slidre sú elementy, ktoré po určitom čase striedajú obrázky na vašej stránke. Extrémne však spomaľujú web pretože obrázky, ktoré do nich dáte zaberajú veľa miesta. Navyše ak niekto príde na vašu stránku a vy mu na 70% stránky dáte obrázok bez prekliku, tak naozaj zabíjate jeho čas. 92% používateľov po príchode na stránku scrolluje. Nikto nebude čakať, kým sa každé 4 sekundy otočí jeden obrázok.
Odporúčam vám preto použiť radšej fixný banner s preklikom alebo dvoma, aby tme ľudí rovno viedli po stránke ďalej. Na preklikoch sa môže nachádzať napríklad text, ktorý hovorí o benefitoch pre klienta. Klient tak rýchlo pochopí, čím sa zaoberáte, s čím mu viete pomôcť a či to pre neho je vhodné riešenie.
Ak budete dodržiavať všetky tieto zásady, je oveľa väčšia pravdepodobnosť, že vaša stránka bude dlhodobo zdravá a vášmu projektu sa bude dlhodobo dariť.